Kulatiny či půlkulatiny jsou vhodnou příležitostí, abychom si připomněli osobnosti spjaté s Plzní, jež se zasloužily o rozvoj některého z oborů lidského konání. Západočeská metropole se ve světě proslavila především ve třech oborech: pivovarnictví, strojírenství a – loutkářství! A právě o rozvoj posledně jmenovaného skromného člena komediantského cechu se zasloužilo hned několik služebníků dřevěné Thálie – žel již zvěčnělých – jejichž života běh je ohraničen letopočty se sedmičkou či dvojkou na konci.

Na místě prvním je to JOSEF SKUPA, který se narodil před 125 lety a zemřel před 60 lety (16. 1. 1892 ve Strakonicích – 8. 1. 1957 v Praze), všestranně talentovaný umělec, vůdčí osobnost proslulého Loutkového divadla Feriálních osad, které pod jeho uměleckým vedením stanulo na dobovém českém loutkářském Olympu („Plzeň má divadlo, jaké nemá žádné místo republiky, ba jakému není rovno po celém světě!“ LOUTKÁŘ 1925). Hlasový představitel slavného „Revolučního“ Kašpárka, jenž zboural „Rakousko zpuchřelé“ už v září 1918, ale především „otec“ nesmrtelné komické dvojice Spejbla a Hurvínka! Byť se na jejich vzniku podílel jen návrhem loutky Spejbla, bylo to především jeho výjimečné herecké mistrovství, jež tuto dvojici konstituovalo jako „taťuldu“ a „synstvo“, kteří baví děti i dospělé dodnes a to zdaleka nejen v divadle. Do zákulisí LDFO vstoupil Skupa poprvé v květnu 1917, tedy právě před 100 lety! A v roce 1930 už jako populární kumštýř (i díky prvním nahrávkám) založil první české profesionální loutkové divadlo nového typu, které do r. 1943 mělo základnu v Plzni (jeho činnost ukončili nacisté) a po válce pokračovalo v Praze jako Divadlo S + H.

Jubilantem (155 let od narození) je i dlouholetý principál LDFO, osvícený kočovný marionetář - vlastenec, KAREL NOVÁK (1. 11. 1862- 24. 8. 1940) který – i se svou početnou rodinou - shodou mnoha okolností v r. 1914 zakotvil v Plzni. A vzpomeneme i 60. výročí úmrtí druhého z jeho pěti dětí LUDVY NOVÁKA (6. 6. 1901 – 16. 7. 1967), fenomenálního vodiče loutek (mj. Kašpárka, Švejka, Spejbla i Hurvínka). Náhodnému setkání se špičkovými lidovými loutkáři, které pak přerostlo do dlouhodobé spolupráce, vděčil Skupa za mnohé - z bezprostřední blízkosti se mohl seznámit se vším, co se za několik desetiletí osvědčilo a z tohoto řemeslného základu se pak odrazit k dalším výbojům! To však byl zároveň moment, kdy se cesty Novákových a Skupy rozešly. Stalo se tak 26. 6. 1927, tedy před 90 lety.V témže roce Skupa poprvé stanul za rozhlasovým mikrofonem a natočil se S + H první filmovou reklamu (na smaltované vany). Novákovi hráli v Plzni až do r. 1966.

Kdoví, jak by se odvíjel další osud LDFO a Skupy samotného, nebýt geniálního nápadu, který se zrodil v hlavě řezbáře GUSTAVA (Augustina) NOSKA (15. 7. 1887 – 1. 2. 1974), a jehož 130. výročínarození si rovněž můžeme připomenout. Tento vnuk tvůrce Kašpárka Františka Noska a synovec tvůrce Spejbla Karla Noska vyřezal za svůj život asi 650 loutek, z nichž nejvýznamnější byla zajisté ta, kterou vyřezal tajně – jako překvapení pro Skupu! Říkalo se jí Spejblík, či Spejblátko, aby nakonec na věčné časy získala jméno Hurvínek!

Někdy v půli první poloviny 20. let se v zákulisí LDFO začal objevovat, asi desetiletý chlapec, JIŘÍ TRNKA (24. 2. 1912 – 30. 12. 1969). Narodil se v Plzni před 105 lety. Skupův žák na reálce, který si už v útlém dětství sám vyráběl loutky a pod Skupovým vedením pak pokračoval v LDFO, kde se dokonale seznámil s řadou výtvarně-technických disciplín. Stal se načas vůdčí osobností DFLO (po Skupově odchodu; divadlo zaniklo v r. 1935), ale se Skupou spolupracoval i nadále, vytvořil pro něho řadu dalších loutek; mj. se podílel i na výtvarné podobě Máničky. Později jako filmař a ilustrátor dobyl svět!

Světové proslulosti dosáhl i další plzeňský rodák LADISLAV SUTNAR (9. 11. 1897 – 17. 11. 1976). Od jeho narození uplynulo 120 let. Proslavil se především jako designer. V roce 1924 navrhl novou malbu sálu a foyeru v tehdejším sídle LDFO v Řemeslnické besedě. V téže době byl vedoucí osobností pražského loutkového divadla DRAK, pro něž vytvořil několik na svou dobu velmi progresivních výprav.

Všichni jmenovaní městem Plzeň oceněni a odpočívají v čestných hrobech na plzeňském Ústředním hřbitově. A všichni (i jejich kolegové a následovníci) jistě měli svůj podíl na tom, že české a slovenské loutkářství bylo zapsáno do Reprezentativního seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Z oněch následovníků bychom si měli připomenout alespoň další dva hlasové interprety S + H, MILOŠE KIRSCHNERA (16. 3. 1927 – 2. 7. 1996), který by se dožil 90 let a MARTINA KLÁSKA (25. 2. 1957), dnešního uměleckého vedoucího   D S + H, který oslaví 60. narozeniny. A málem bychom zapomněli… Dobrému zdraví se těší i „dáma v nejlepších letech“, SKUPOVA PLZEŇ, Mezinárodní přehlídka českého profesionálního loutkového a alternativního divadla. Narodila před 50 lety a jako mnohá žena ráda uvádí nižší věk… loni ji bylo teprve 32 (to proto, že od r. 1978 slaví jen každý druhý rok).

Pavel Vašíček